1.10.2018

Závod jsem si užila, říká vítězka Patnáctky v Lokti, Mistryně světa Ulrike Schwalbeová

Prestižní Patnáctku na hradu Loket vyhrála skvělá německá sportovkyně Ulrike Schwalbeová z Bavorska, světová šampionka v dlouhém duatlonu. Stejně jako v mužích bylo i její vítězství suverénní. Na druhou Češku Michaelu Riegrovou naběhla tři minuty a mezi muži by byla dokonce 4.! Povídali jsme si o běhu i o tom, jak ráda sportuje v Česku.

 

1) Jaký byl závod, jak se vám běželo, bylo to snadné nebo ne?

Každý závod je těžký podle toho, jak se vám nakonec podaří :-) Já jsem si ho opravdu užila. A trasa byla velmi scénická, krásná.

 

2) Přišla na vás nějaká krize nebo jste do začátku až do cíle měla jistotu, že vítězství bude vaše?

Kolem 7. - 8. kilometru mne začalo píchat v boku, musela jsem dokonce pár metrů jen jít a protáhnout se, ale zlepšilo se to a já pak mohla znovu zrychlit. A od té chvíle jsem byla přesvědčena, že si první místo udržím až do cíle.

 

3) Byl to váš první závod v České republice?

Ale kdepak, já mám závody v Česku moc ráda. Už jsem u vás absolvovala i duatlony, triatlony a hodně běhů.

 

4) Slyšel jsem a tady v Lokti jste to i ukázala, že jste velká sportovkyně. Pochlubte se našim čtenářům, jaký váš dosavadní největší úspěch?

Jsem bývalá Mistryně světa v dlouhém duatlonu,takže to je určitě můj největší úspěch. V bězích jsem byla loni druhá v Bratislavském maratónu a třetí v Drážďanském maratónu. A mé první vítězství v Česku bylo pouhý týden před tímto závodem na Lokti – byl to půlmaratón v Chomutově, kde jsem však s pár dalšími muži běžela ještě kolečko navíc :-)

 

5) Odkud vlastně přesně jste? A kam byste do Německa pozvala české běžce, kde ráda běháte v blízkosti vaše domova?

Narodila jsem se v saském Plavnu, ale teď žiju v bavorském Kulmbachu, kousíček od velmi malebného kraje Franského Švýcarska. Opravdu můžu doporučit velkou kulturně běžeckou akci v sousedním Bamberku, která vrcholí během na 21 km "Weltkulturerbelauf Bamberg" (https://www.weltkulturerbelauf.de) nebo další populární běh „Lucas Cranach lauf“ (http://asc-marktrodach.de/lucas-cranach-lauf/), jenž pořádá můj sportovní klub.

 

6) Jezdíte do Česka hodně?

Ano, mám to u vás ráda, hlavně jezdím do Česka závodit. Líbí se mi, že Češi jsou do sportu zapálení, dokáží se z něj radovat a pak i oslavovat úspěchy.

 

7) Co si vůbec myslíte o naší zemi? Co se vám u nás líbí a co ne? A diplomacii klidně nechte stranou, my běžci něco vydržíme :-)

Já mám vaši zemi ráda. Máte třeba moc krásná a přitom ne tak turisticky rušná místa, to se mi líbí.

 

8) Jak sama trénujete, běháte každý den?

Musím upřesnit, že mým hlavním sportem je již zmíněný duatlon. Takže musím trénovat nejen běh, ale i jízdu na kole a dokonce i trochu plavat, protože občas si dám i nějaký ten triatlon.

 

9) Líbí se vám koncept Běžíme na hrad? Je něco podobného i v Německu?

Běh na Lokti se mi moc líbil a je to krásný nápad běhat v takových místech. O ničem podobném v Německu nevím.

 

10) Přijela jste na Loket s rodinou nebo s přáteli? Běžel někdo z nich také?

Přijela jsem se svým mužem, ale on neběžel. Zato si užíval hradu a městečka.

 

11) Chtěla byste se k nám v příštím roce vrátit?

Ano, moc ráda bych sem přijela i příští rok a možná se zúčastním i dalších běhů na hrad, tedy pokud to není moc daleko. Tak na shledanou v příštím roce :-)