26.6.2018

Větrná a upršená Kuňka letos vítala vítěze přímo na nádvoří

Letošní doposud nejchladnější, větrnou a zčásti upršenou zastávkou seriálu Běžíme na hrad byla Kunětická hora. Předchozí třicítky odvál nepříjemně chladný vítr, který řádně potrápil běžce při Pětce a Patnáctce na loukách pod hradem.  Výběh na téměř jediný a snad nejvyšší kopec v širokém okolí se stal trochu zkouškou odolnosti. Vítaným „bonusem“ byl letošní doběh do cíle až na samotné nádvoří hradu, který prodloužil obě tratě o 150m a přidal dalších 15 výškových metrů.

Hrad Kunětická hora je dominantou celé nížiny mezi Pardubicemi a Hradcem Králové. Kdo tedy v rámci Pětky a Patnáctky doběhl až k hradbám hradu, ten si také užil i báječný výhled, který jiný z hradů v seriálu nenabízí. Černé mraky dodaly tomuto výhledu trochu tajemnou atmosféru.  

O dopolední program se postaraly dětské závody. Všechny tratě na 100, 300, 600 a 1200 metrů byly opět vyznačeny v těsném okolí zázemí a kromě stovky zavedly malé závodníky do přilehlého sadu. Závodníci na 1200m už měly trať zčásti krosovou a proběhli se i do okolního lesa lehce z kopce a do kopce. Před vyhlášením dopoledních závodů si připravila své vystoupení skupina historického šermu Carpe Diem a připraven byl opět Čtvrtkilák v brnění, který přilákal odvážlivce i z řad žen. Od rána byla pro děti připravena i Pohádková cesta, která končila těsně pod hradem a tak i malí účastníci několika zastávek s pohádkou se museli vydrápat k hradbám hradu. Pohádkovou cestou opět provázelo několik známých pohádkových postav (Červená Karkulka, čerti, princezna apod.), kterým děti pomáhaly, prostřednictvím plnění nejrůznějších úkolů, se vymanit ze spárů zlého černokněžníka.

Letos se dočkaly změny obě tratě, podařilo se nám připravit snad nezapomenutelný zážitek v podobě cíle závodů na nádvoří, kde alespoň tolik nefoukalo, jako pod hradbami, kde závody končily v minulých letech. Těch 150m navíc, za to jistě stálo. Patnáctka doznala ještě další změnu oproti plánované trase. Po loňské řepě, která vystavila stopku přeběhu pole, se letos pole rozsvítilo tisíci slunci slunečnic, a tak nám přišla škoda o tuto podívanou účastníky připravit. Na rozdíl od loňského zkracování na třináct kilometrů jsme v letošním roce prodlužovali na zhruba 15.700 m. Tomu nakonec odpovídaly i zcela neporovnatelné časy loňské tratě s letošní.

Pětka i Patnáctka na Kunětické hoře nabízejí jedny z nejméně náročných tratích v rámci celého roku. A do závěrečných necelých patnáctiset metrů je trať vedená vesměs po rovině přes okolní louky, pole ale také skrz chatovou kolonii v borovém lese. Tratě tedy nabízejí  rychlé časy, který mohly ohrozit snad jenom závěrečné dva kopečky. Jeden před opětovným návratem do zázemí závodu a druhý při závěrečném, v letošním roce více jak sedmisetmetrovém výběhu k bráně hradu, na které závodníci překonávali necelých 80m převýšení.

Pětka měřila tentokrát 5.150m a celkové převýšení na trati se blížilo 120metrům. Na trati Patnáctky,  závodníci překonávali zhruba 180metrů. Podobně jako vloni při zkracování trati, bylo i letos zajímavé poslouchat ty rozdílné názory, kdy jedněm přišlo vhod prodloužení a jiní smutnili nad zkrácením. Nakonec i pověstní podhradní chataři zůstali k běžcům přívětiví a nedošlo na tradiční přeznačování, jako v minulých letech a všichni byli rádi, že se ze závodu nestal po roce opět orienťák.

Pokud jde o výsledky, tak na Patnáctce se opakoval bouzovský příběh, kdy vítěz Patnáctky Pavel Dymák, nechal za sebou druhého o více jak 8 minut a to navíc v cíli nevypadal ani příliš zadýchaně. Na dalších pozicích už došlo na závodění. Třetím v cíli byl čtvrtý z pětky Michal Kučera, který vzal letošní výzvu všech Pětek a Patnáctek za svoji a poctivě obíhá ty Dvacítky na každém z hradů. Zopakoval si tedy třetí místo z Bouzova a na Pětce se posunul o dvě místa výš. Ondřej Brada bral naposledy na Bouzově druhé místo na Patnáctce a tentokrát s bolavou nohou doběhl na stejné místo na bedně na trati Pětky. Mezi ženami se na Patnáctce měnilo pořadí až v posledních fázích závodu a doběh prvních dvou, Lenky Janošíkové a Kateřiny Hulínové, byl mnohem těsnější než v mužské kategorii. Vloni druhá Kateřina Melecká byla v letošním roce nakonec třetí a rozdílnost délek obou tratí znamenala, že vloni ji na tuto trať stačil čas o devět minut kratší.  Na Pětce závod premiérově vyhrál Jiří Souček a za druhým Ondřejem Bradou skončil z Bouzova druhý Josef Telecký. Na Pětce mezi ženami vyhrála Petra Novotná, evidentně v kvalitnějším čase než v loškém ročníku. Vezmeme-li v potaz prodlouženou trať o 150m a 15m přidaného převýšení, byla Petra Novotná letos pouze o osm vteřin pomalejší.

Veliké uznání zaslouží nevidomý Jakub Kročák, který Pětku absolvoval za 35:51 a to zdaleka nebyl poslední, jeho traserka Miluška Jurošková potom zaběhla jako vlastní závod i Patnáctku. Odváží si z Kuňky tedy také krásných 20 naběhaných kilometrů.

 

Výsledky:
15 km muži:
1. Pavel Dymák (ČSOB Pojišťovna) 57:20; 2. Martin Příhoda (MEDUNA kalírna) 1:05:34; 3. Michal Kučera (kucci runners) 1:06:04

15 km ženy: 1. Lenka Janošíková 1:16:53; 2. Kateřina Hulinová 1:17:29; 
3. Kateřina Melecká (Babylonbike Litultovice) 1:19:44

5 km muži: 1. Jiří Souček (naBOSo) 19:45; 2. Ondřej Brada (LK Union) 20:11; 
3. Josef Telecký 20:22

5 km ženy:  1. Petra Novotná (MP3 Novotní) 24:38; 2. Michaela Krejčová 26:05; 3. Eliška Thorburn (Run Magazine Team) 26:41

 

 
Hlavními mediálními partnery akce jsou běžecký magazín Běhej.com a síť Hit Rádií

 

Kompletní výsledky všech závodů můžete nalézt ZDE 


Tým Běžíme na hrad