11.6.2018

Martina a Pavel rozdrtili na bouzovské „Patnáctce“ konkurenci

Vítězové ženské i mužské kategorie dlouhého běhu na Bouzově si letos počínali dost suverénně. Martina Trojáková běžela o devět minut rychleji než loni, kdy byla třetí a Pavel Dvořák porazil druhého závodníka v cíli o neskutečných šest a půl minuty.


Jak se vám oběma běželo? Oproti loňsku jste se Martino skvěle zlepšila a vy Pavle jste zaběhl téměř neskutečný čas, jak se vám to povedlo?

M. T. Závod jsem si užívala od začátku do konce. Už na startu jsem si všimla pár běžkyň, které jsem odhadovala na to, že závod potáhnou a cílový čas bude o dost rychlejší než minulý rok.

P. D. Běželo se mi příjemně, mám teď celkem natrénováno. Brzy po startu jsem si udělal náskok, tak jsem si mohl nastavit tempo, které mi vyhovovalo.


Byla trať díky čtyřem kopcům i horku hodně náročná?

M. T. Jelikož trénuji a běhám závody hlavně v kopcích, v Jeseníkách, tak mi trať náročná nijak přehnaně nepřišla. Převýšení tratě bylo v tomto horku akorát :-)

P. D. Náročná byla, ale čekal jsem to.


Jak oba trénujete a kolik vlastně běhání během roku dáváte? Máte dost času na trénink?

M. T. Trénuji v podstatě denně. I přes časově náročnou práci chodím na tréninky každý den. Buď brzy ráno nebo po práci. Přes týden jsou to kratší běhy kolem 10 km, kolo nebo plavání. Víkendy trávím na horách delšími přeběhy. Hodně tréninků absolvuji také v zahraničí.

P. D. Vyběhnu tak 5x týdně. Času na trénink mám dost, jen bývá někdy těžší se donutit.


Proč jste na Bouzov letos přišli? Nejste tu poprvé, viďte?

M. T. Běžela jsem závod minulý rok a trasa se mi moc líbila. Prostředí kolem hradu Bouzov je moc hezké a mohu tento závod všem jen doporučit. I letos mi termínově vyhovoval a tím, že jsem z Jeseníků, to mám na Bouzov vlastně kousek.

P. D. Na Bouzově už jsem běžel v některém z prvních ročníků. Trať i organizace se mi líbila, nemám to až tak daleko, tak jsem se rád vrátil.


Co se vám na běhu nejvíc líbilo? Je jiný, než ostatní běhy?

M. T. Každý běh je jiný, má svá specifika - prostředí, ve kterém probíhá, převýšení, délku trasy… A také hlavně rozpoložení závodníka v daný den. Závod na Bouzově mi v ten den doslova sedl a běželo se mi dobře hned od začátku. Od nějakého osmého kilometru jsem se dostala do vedení, a pak jsem už jen sváděla boj sama se sebou a snahou vytáhnout výsledek na nejlepší možný čas.

P. D. Fajn bylo, že cíl je na kopci. To se mi líbí. A kdyby se místo proběhu vesnicí našla nějaká cestička v lese bylo by to plně super.


Přišli jste tentokrát s rodinou, s přáteli nebo sami?

M. T. Rodina mě na Bouzov nedoprovázela. Jela jsem tam s dalšími závodníky z mého týmu Extreme Obstacle Runners.

P. D. Já letos přijel sám - na kole :-) 


Poběžíte i některé další závody na hrad?

M. T. Pokud mi to časově vyjde, tak se na nějakém závodu na podzim určitě potkáme :-)

P. D. Možná Veveří... Uvidím jak mi to bude vycházet.


Máte letos nějaké další konkrétní běžecké cíle?

M. T. Bez cílů by to nešlo, takže pár jich určitě do konce sezóny mám :-) Nyní mne čeká přeběh GR20 na Korsice a během léta několik dalších hlavně trialových závodů jak v tuzemsku, tak v zahraničí.

P. D. Letos chci překonat osobní rekordy ba 5000 m a v maratonu. Uvidím, jak to vyjde. 

 

  

Petr Pravda