19.9.2018

Jak Lochmanovi ovládli Bouzov

Rodina Lochmanů je velmi sportovní. Na Bouzově se všem dařilo, dokonce tak, že skončili na stupních vítězů. Popovídali jsme si s „hlavou“ rodiny Petrem o tom, jak to vlastně dělají.

 

V Bouzově jste vyhráli co jste mohli? Jak se vám běželo?

Chtěl bych to trošku poopravit … Vyhráli jsme jen pětikilometr, vlastně šestikilometr. Blanka, když si přečetla, že závod bude mít 6km, tak se jí tam chtělo trochu míň. Kluci oba rádi běhají a Dominik jen chtěl doběhnout ty kluky před sebou.  A běh to byl úžasný. Zvlášť kopec nahoru a velmi oceňuji doběh do vlnky před hradem. Musím říct, že vítězství bylo opravdu díky profilu, který mi stoprocentně sedl. Ještě pod kopcem jsem byl třetí asi s dvacetivteřinovou ztrátou a jen se díval dopředu na nohy první dvojice. Nahoře na kopci pod hradem jsem je doběhl a v kolečku po parku jsem si sesbíral síly na závěr do cíle. Nebyl to závod vyhraný výkonností, spíš hlavou. Asi jsem trochu závodnicky zmoudřel.

 

Jak se vám tam líbilo?

Moc. Výborné místo. Navíc můj oblíbený hrad. Na Bouzově jsem byl poprvé ve 4. třídě základní školy na školním výletě. Navíc samé kopce kolem dokola.

 

A jak se vám vlastně líbí celý ten koncept běhání na hrady?

Já osobně kvituji myšlenku "seznámení se" s místem závodu a pak samotný závod. Za dobu svého vrcholového působení ve sportu mnohdy nastala situace "přijedeš na start - odjedeš závod – pak rychle odjezd dál nebo  domů". A o místě závodu jsem si četl v noci už někde jinde nebo ve vlaku. Dá se říci, že se ženou jedeme na závody jako na výlet, klidně den dopředu. Poznáváme tak různá místa nejen u nás.

 

Jak  to děláte, že jste tak dobří?

Jak to děláme? No asi to je tréninkem. Rádi běháme schody a kopce. Osobně moc rád jezdím na bruslích v okolí Lužických jezer a na kole patrně Beskydy a Brdy, samozřejmě do kopce, čím déle tím lépe.

 

Já vím, že jste vlastně všichni velcí sportovci. Jaké sporty jste dělali a děláte? Které vás nejvíc baví?

No teď docela hodně běháme a docela často i spolu se ženou. To je asi nejvíc a za mě samozřejmě in-line rychlobruslení a ještě dříve cyklistika. Vždycky na podzim mě přepadne nutkání si zkusit cyklokros. Je to pořád stejná dřina a navíc je o dost rychlejší, než když jsem v krosu jezdil za mlada. Ale to kouzlo... to má stejné nebo i větší.

 

Chtěli byste si ještě něco nového vyzkoušet?

No určitě. Duatlon, skok s padákem, výlet na Měsíc, na Mars… a možná taky se podívat do Antarktidy a na Island :-)

 

Co pro vás sport znamená? Pomáhá vám i v životě, v práci?

Sport pro mě znamená drogu. Opravdu. Svým způsobem bez pohybu nemůžu existovat. Ale řekl bych také, že sport mě naučil sebekázni a schopnosti vydržet bez ohledu na bolest.

 

Co vlastně oba děláte dnes za práci a jak vás baví, je také nějak propojena se sportem?

Mám na starosti sklad ve společnosti naboso.cz, tedy v obchodu s barefoot obuví. Jak se to propojuje se sportem? Pokud člověk uvažuje o zdraví, tak obuv je jedním z prostředků, jak si pomoci. A k tomu vedu svoji tréninkovou skupinu cyklistů, běžců a in-line bruslařů. A Blanka je trenérka v dámském fitness v Praze.

 

Jak se výživový expert jako ty, zdokonaluje? Pořád něco nového studuješ? A stává se, že se nějaká pravidla zákonitosti časem mění?

Jednoznačně pořád sleduji co se děje na trhu a hlídám poslední výzkumy v oblasti výživy. Není to tak, že to, co je nejnovější, musím praktikovat na svých klientech. Je to otázka prověření praxí. Pokud nový poznatek vědců projde mým testem, většinou na sobě, tak ho postupně přenáším i na ostatní ze skupiny.

 

Je zdravá výživa drahá? Zkus jen nadhodit, co by člověk měl a neměl jíst a pít?

Drahá? To bych neřekl. Spíš je to o rozhodnutí člověka. Opravdu je to volba člověka. Buď chcete změnit sebe, je jedno jak, tak neřešíte, jestli ty doplňky jsou takové nebo makové. Spíš řešíte, jestli tyto doplňky udělají tu službu, co po nich chci. Takže se dá říct, že když si člověk chce koupit něco navíc a neví co přesně, tak se může stát, že utratí víc peněz, než by chtěl a tím pádem to může být o dost dražší, než třeba s mojí radou.

 

A co by měl člověk jíst?

V létě spíš hodně pít, dopoledne jíst ovoce, pak mít kvalitní oběd, k večeru přidat na bílkovinách a zelenině a večeři velmi střídmou. Hlavní je jíst po menších jídlech i víc než 5x za den.

Když jsem závodil na bruslích naplno, tak byly dny, kdy jsem jezdil i třikrát denně a jedl i 8x za den. Vše bylo podřízeno maximálnímu výkonu, takže i jídlo a odpočinek měly svůj přesný režim.

 

Jaký máte návod na to, aby byl člověk od mládí do stáří sportovní, štíhlý, zdravý a spokojený? Asi jen sport a zdravá výživa nestačí. Ještě by měla být nějaká vnitřní spokojenost a rovnováha, je to tak?

Ano vnitřní "nastavení" je velmi důležité. Vysvětluji to všem svěřencům. Hlava je minimálně 80% úspěchu. Takže člověk si musí nastavit svůj osobní cíl. To čeho chce dosáhnout. To, co je ten jeho CÍL.  A každý má svůj soukromý a vlastní cíl. Člověk od člověka je to fakt jiné. A navíc, když dosáhnete jednoho cíle, tak hned za ním uvidíte další.Petr Pravda