8.10.2018

Babí léto a skvělé běžecké časy na finálovém Veveří

Finálovou akci letošního seriálu zalilo krásné podzimní slunce. Počasí jak na objednávku, výborné běžecké časy a skvělá atmosféra udělaly báječnou tečku za letoškem. Pátý hrad v pořadí byl ozdobou seriálu a více jak 500 registrovaných závodníků a návštěvníků pohádkové cesty si užilo to správné seriálové finále. Silueta hradu nad zázemím zalitým sluncem byla závěrečnému vyhlášení závodu i celého seriálu krásnou kulisou.

Skutečný vrcholem posledního dílu seriálu se stala závěrečná Patnáctka a skvělé výsledky obou vítězů.

Zářící hvězdou mezi ženami byla Daniela Havránková z Kerteamu, letošní bronzová medailistka z republikového atletického mistrovství ČR v půlmaratonu v Pardubicích. Patnáctku na Veveří „prolétla“ za neskutečných 1:04:26 a dokonce o šest vteřin porazila třetího mezi muži Petra Lochmana. V celkovém kumulovaném pořadí doběhla tedy třetí! Zároveň je třeba připomenout, že podobně jako mezi muži i vítězná Daniela překonala loňský ženský vítězný čas o víc jak 10 minut.

V mužích vyhrál podobně famózně Pavel Dvořák z Biatlonu Prostějov, který na tak profilově náročné trati v neskutečném čase pod necelou hodinu, za 0:58:40 překvapil naprosto všechny. Čas loňského vítěze Davida Chvastka překonal o víc jak 10 minut a podobně jako na Bouzově opět letos běžel naši hradní Patnáctku pod hodinu. Druhého v cíli Tomáše Hrnčíře za sebou nechal o více jak 4 minuty.

Druhá v ženách skončila Lenka Bémová a třetí Alžběta Žáčková. Jinak zajímavost, v mužích třetí z veverské Pětky Petr Lochman, bývalý profi cyklista a inliner, byl třetí i na Patnáctce. Gratulujeme mu tedy ke skvělému výsledku a k 20 velmi kvalitním naběhaným kilometrům. Podobnou kvalitní porci naběhal opět i matador Michal Kučera, startující také na obou tratích, který měl součet pořadí 6. a 6. místo.

S oběma vítězi závodu na 15 km v příštích dnech přineseme krátké rozhovory a také se ohlédneme ještě za celou letošní sezonou a připomeneme i seriálové vítěze.

První odpolední trať Pětka (5 km) se stoupáním zhruba 180 m měla přes své celkové převýšení příjemný profil s trochu tahavými kopci. Vítězem závodu se stal teprve 17 letý Jan Švejnoha z VSK Univerzita Brno v čase 17:38, tedy o víc jak 2 minuty lepším než dosáhl loňský vítěz. Vítězkou se stala podobně jako na letošním Bouzově Blanka Lochmanová za 22:56. Běžela téměř na chlup stejně jako loňská vítězka, jejíž čas překonala o jedinou vteřinu.

Patnáctka tentokrát, vzhledem k úpravě trati měřila 1 800m s pozitivním převýšením zhruba 490 m. Tam, kde se závodníci na Pětce vydávali z otočky zpět, začínal pro účastníky Patnáctky teprve ten správný profilový očistec. Po přeběhnutí schůdků do obory je čekalo stoupání po „křížové cestě“ až na samotný vrchol tratě. Až na šestém kilometru se trať začala rovnat, v tu chvíli se běžci nacházeli v krásné lesní oboře a pro mnohé z nich to byl opravdu zážitkový běh, jak po závodě přiznávali. Zhruba na osmém kilometru začali prudce sbíhat spět k brněnské přehradě a po jejím břehu, v závěru i traversem po skalkách nad vodní hladinou se vrátili zpět k lávce pod hradem Veveří. Závěr tratě byl opět již stejný jako s tratí Pětky.

Začínalo se táhlým volným seběhem k lávce přes brněnskou přehradu. Po přeběhnutí lávky běžci stoupali kolem Junácké louky až na otočku pod oborou. Cestou zpět závodníci až k lávce klesali zkrácenou tratí s kouskem krosové vložky a po přeběhnutí lávky se siluetou hradu nad sebou obíhali skalní ostroh s hradem zpět k zázemí. Na konci zbytek jejich sil prověřilo závěrečné asi 200m stoupání k hradní bráně s finálovým převýšením 30m.

Celé dopoledne také téměř 150 dětí závodilo při svých závodech na krosových tratích na svahu pod hradem Veveří. Z celého seriálu jsou dětské tratě na Veveří určitě nejnáročnější. Jistě i proto, že těch okruhů musely na šesti i dvanáctistovce naběhat víc, a tak si někteří závodníci trochu „hrábli“ na dno. Opět se běhal i Čtvrtkilák v brnění, tentokrát s opravdu slušnou účastní. Už od rána probíhala i Pohádková cesta, kterou si užívaly děti spomalovanými obličeji a která tentokrát měla trochu náročnější profil po cestě vedoucí až k vrchní bráně hradu.

Letošek připravil i dvě veliké organizační výzvy. První bylo odstranění lávky na cestě od hradu směrem k přístavišti na brněnské přehradě a druhou byl odpolední zásah záchranářů, hasičů a policejní helikoptéry v okolí lávky přes brněnskou přehradu. Nakonec se jim podařilo zachránit cyklistu, který spadl do přehrady z cesty traverzem na skalkách nad přehradou. Záchranáři odvedli svoji práci zhruba pět minut před průběhem prvního závodníka lávkou a tak vše dopadlo dobře a závod končil až u hradní brány, jak bylo plánováno.

Po skončení dětských závodů a po vystoupení rytíře Ondřeje s ukázkou historických zbraní a se zapojením malých adeptů na rytířské dovednosti proběhlo vyhlášení dětských závodů.

 

Výsledky:
15 km muži: 1. Pavel Dvořák (Biatlon Prostějov) 0:58:40; 2. Tomáš Hrnčíř 1:02:44; 3. Petr Lochman (O.B.F.S.T. Berlín) 1:04:33;

15 km ženy: 1. Daniela Havránková (Kerteam) 1:04:26; 2. Lenka Bémová 1:10:03; 3. Eva Žáčková (Runsport Team) 1:14:29

5 km muži: 1. Jan Švejnoha (VSK Univerzita Brno) 17:38; 2. Jaroslav Sláma (Endeka Bassta Team) 17:55; 3. Petr Lochman (O.B.F.S.T. Berlín) 19:50

5km ženy: 1. Blanka Lochmanová 22:56; 2. Lenka Butorová 24:08; 3. Alžběta Jeřábková (AC Moravská Slavia Brno) 24:18

Mediálními partnery akce jsou magazín Běhej.com. a síť HIT Rádia