18.4.2018

Tomáš Zahálka...od bosé turistiky po bosé ultraběhy

Tomáš Zahálka je dalším českým unikátním běžcem, kterému jsme položili nějaké 
ty otázky. Pravděpodobně jste o něm už slyšeli nebo ho na některém ze závodů dokonce 
i potkali. Jeho osobitý styl v podobě kiltu a bosých noh je věhlasný. Proč vlastně běhá bos 
a zda letos poběží na některý z hradů se dočtete níže.


Jak dlouho běháš a co tě k běhu přivedlo? Proč vlastně běháš bos?

Nejdříve jsem začal bosky chodit na turistiku, z klasických bot mě bolelo kdeco, kyčle a tak. Začal jsem tím, že jsem si boty sundal jen na příjemném měkkém povrchu a postupně se dopracoval k celým výletům naboso. Sice jsem ze začátku cítil svaly, o kterých jsem ani nevěděl, že mám, ale jinak to byl bosky fajn pocit. Do roku 2013 mě ani nenapadlo běhat, ve škole jsem byl vyložený běžecký outsider. Stačilo ale jedno hecnutí v hospodě, že deset kilometrů uběhne každý. Opatřil jsem si startovní číslo a začal usilovně trénovat, teda jednou celé tři km a jednou skoro 5 km. Nechtěl jsem se zatěžovat sháněním zbytečností jako speciálního běžeckého oblečení a běžeckých bot. Ve škole mi to v botách stejně nikdy neběželo a po maximálně třista metrech mě začalo píchat v boku a nemohl jsem popadnout dech...A tak se stalo, že čtrnáct dní po sešlosti v hospodě jsem stál na startu Běchovické desítky. Prvních bosých 10 km jsem uběhl za 56:46. 

 

Liší se technika „běhu bos“ a „technika běhu s botami“? Věnuješ nějakou speciální péči tvým chodidlům?

Ano, bosky se našlapuje víc na přední část chodidla. Tvrdě přes patu jako v odpružených botách to moc dlouho nejde. Občasný nepříznivý terén, především šutry, donutí ale i mě čas od času nazout boty. Oblíbil jsem si „bosé boty“ Leguano Aktiv. Chodidla v nich, díky jejich ohebnosti mohou mnohem přirozeněji pracovat. Co se týče techniky běhu v nich, tam je to tak mezi, blíže běhu naboso. Styl dopadu se postupně přesouvá díky absenci tlumení na střední část chodila. V „bosých botech“ a bosky ucítíte lýtka. Nějakou speciální péči ne, ale asi bych občas měl. 

 

Jaký máš tréninkový plán, pokud nějaký máš? (kolik cca km za týden naběháš?)

Zatím žádný nemám, občas běžím i s kamarády 20-50km, občas kilák do obchodu. Někdy 100, někdy ale málo často 400 km měsíčně. Jako třeba při sedmi maratonech v sedmi dnech, na Moravském ultramaratonu .

 

Jaké typy závodů běháš a jaká je nejdelší trať, kterou jsi zaběhl? Kolik závodů za sezonu objedeš?

Běhám od dvou mil přes maratony po ultra, silnici i terén. Asi proto mi žádná vzdálenost nejde nijak rychle. Nejdelší byl závod na 151 kilometrů, to jsem ale po 30ti hodinách už usínal. Poměrně pohodových bylo vloni 107 kilometrů z Kácova do Prahy, s převýšením 3400 metrů. Trasa z Kácova do Prahy má dvě varianty, trasu A a trasu B. Já zvolil právě trasu B se 107 kilometry, nejsem totiž zas takový masochista, abych vyběhl na trasu A, která má dobrých 170 kilometrů, nechtěl jsem na trati znovu usnout. A pokud vás zajímá, jak výbava pro stokilometrový závod může vypadat, rád se podělím (už jsem od ostatních okoukal). V hlavní výbavě nechybí trailový batůžek, litr vody, menší svačina, termofólie, tričko navíc, záložní ponožky, baterie do čelovky a dvě menší powerbanky. 

Se seriálem Běžíme na hrad jsi v loňském roce 2017 vyběhl na Kunětickou horu, jak bys zhodnotil zážitek z tohoto závodu?

Kuňka je taková pohodová klasika, nejlepší je závěrečné stoupání na hrad. Ještě jsem běžel obě trati na hrad Bouzov, kratší měla lepší spád. Na kratší jsem bosky obsadil 4. místo v kategorii. Obout se, byla by to bedna :D Za vyzkoušení stojí čtvrtkilák v brnění.


Podíváš se i letos s námi na nějaký jiný hrad našeho seriálu?

Možná na Točník a chtěl bych zkusit Loket. A třeba nějaký další :)


Kdybys měl vybrat jeden běžecký tip pro naše účastníky, co bys jim
poradil?

Zkuste v rámci regenerace i běh naboso, ale na příjemném povrchu. Nedávno jsem běžel na Lysou horu (foto v Kilpi), šutry a místy ještě led a sníh, tohle ideální začátek není. Nebo zkuste také běh v sukni, kiltu, ale to nechám na každém. 

 

Děkujeme Tomášovi!

Tým Běžíme na hrad

Miloš Škorpil radí..."Běž pomalu!"

Trochu jsme pro vás vyzpovídali Miloše Škorpila, jednoho z největších českých propagátorů běhu, ultramaratonce a zakladatele Běžecké školy. Jaké tipy pro vás má, se dozvíte v článku...

9.4.2018 Celý článek
Seriál Běžíme na hrad začíná v květnu na Točníku

Jeden z nejoblíbenějších a nejkrásnějších běžeckých seriálů v Česku "Běžíme na hrad" zavítá i letos k pěti atraktivním hradům naší země. Přijďte i vy! Při registraci do 12. 4. na jakýkoliv z hradů máte levnější... startovné. Zároveň se zařadíte do soutěže o tričko KILPI.

5.4.2018 Celý článek
Velikonoční proudloužený víkend je za dveřmi!

A s ním i další příležitost jít trénovat na Hrady. První termín seriálu se blíží a není čas ztrácet čas. Obujte boty, vezměte rodinu a vyjděte na procházku nebo si zaběhněte nějaký ten "kiláček". Aprílové počasí udeří, ale to nás nezastaví! Nezapomeňte, není špatného počasí, jen špatného oblečení. :)

28.3.2018 Celý článek
Registrace spuštěny! Akční startovné prodlouženo.

Registrace běží v plném proudu! Tak neváhej a registruj se za zvýhodněné startovné, jehož nabídku jsme o týden prodloužili, tentokrát do 19. 3. 2018!

15.2.2018 Celý článek
Už známe termíny pro sezónu 2018!

Letošní rok seriál Běžíme na hrad vstupuje již do 5. ročníku a má pro Vás opět připraveno 5 zastávek na kouzelných českých a moravských hradech! Tak to nepropásněte a zapište si termíny do kalendáře! Spuštění registrací můžete očekávat brzy během příštích dnů!

10.2.2018 Celý článek
Užijte si pohodové svátky

... a nezapomeňte občas trochu i protáhnout celé tělo, nebo alespoň nohy. Vezměte kecky a vyrazte do lesa, do přírody, anebo tam, kde to prostě máte rádi. Malinko potrénujte, ono to cukroví bude chtít trochu rozhýbat :-) ... Příští rok se těšíme na vás všechny opět na hradech.

23.12.2017 Celý článek
Babí léto na hradě Loket okořenily špičkové výkony.

Poslední finálový díl seriálu Běžíme na hrad se uskutečnil za běžecky příjemného počasí v Karlovarském kraji na hradě Loket. Ranní hustá mlha se rozpustila a po předchozích deštivých a nevlídných dnech se svatý Petr umoudřil a vykouzlil nad Loktem dokonce i pár slunečních paprsků. Impozantní hrad nad řekou a amfiteátrem vytvořil nezapomenutelnou kulisu konci letošního seriálu.

27.9.2017 Celý článek
Je pro Vás hrad Loket “příliš daleko”? Máme pro Vás řešení!

Poslední díl seriálu Běžíme na hrad Loket se nezadržitelně blíží - celá závodní sezona opravdu utekla a nás čeká VELKÉ FINÁLE CELÉHO SERIÁLU. Na hradě Loket budeme vyhlašovat celkové vítěze za celý seriál! Běžíme na hrad Loket nabízí nádherný pohled na majestátní hrad Loket, který lemuje řeka Ohře. Dalo by se říci, že právě tento díl seriálu patří k těm nejmalebnějším. Avšak je poměrně z ruky, jak někteří běžci smutně poznamenali na účet našeho seriálu.

20.9.2017 Celý článek
Finále seriálu Běžíme na hrad bude hostit hrad Loket

Poslední zastávkou seriálu Běžíme na hrad se v letošním roce v sobotu 23. 9. stane majestátný hrad Loket, který stojí na skalním ostrohu v meandru řeky Ohře. Nejen samotný hrad, který byl založen ve 13. století a zahrál si například i v bondovce Casino Royal, ale také historická kulisa města Loket vytvoří impozantní zážitek pro všechny účastníky. Již samotný pohled přes řeku Ohři na hrad ze zázemí závodu, které se nachází v amfiteátru v podhradí, bude pro řadu účastníků nezapomenutelný.

19.9.2017 Celý článek
Kdo doběhl na Kuňku, měl nejhezčí výhled z celého seriálu

Předposlední zastávka letošního seriálu nabídla výběh na téměř jediný snad nejvyšší kopec v širokém okolí. Hrad Kunětická hora je dominantou celé nížiny mezi Pardubicemi a Hradcem Králové. Kdo tedy v rámci Pětky a Patnáctky doběhl až k hradbám hradu, ten si užil výhled, který snad jiný z hradů v seriálu nenabízí. Běžci na obou odpoledních tratích tak měli nejdřív na očích samotný hrad, kolem kterého obíhali dokola a následně zažili pohled na okolní hory na obzoru.

13.9.2017 Celý článek
Co jste třeba nevěděli o Kunětické hoře?

Oblíbená rubrika od našeho kamaráda Míry Houšky, který vždy najde zajímavosti o daném hradě - na který se chystáme právě tuto sobotu vyběhnout! :)

6.9.2017 Celý článek
Dominanta východních Čech - hrad Kunětická hora přivítá  další díl seriálu Běžíme na hrad

Druhá poprázdninová zastávka a první v novém školním roce nás čeká v sobotu 9. 9. na hradě Kunětická hora nedaleko Pardubic. Předposlední zastavené letošního seriálu bude tedy hostit, již zdaleka viditelná dominanta východních Čech, „Rumburakův“ hrad Kunětická hora. Je to oblíbená destinace filmařů a divadelníků, známá zejména z pohádky Arabela.

4.9.2017 Celý článek
Na Veveří to pálilo ostošest, tedy dost přes třicet + výsledky ze závodu

V závěru prázdnin se rozjela druhá polovina sezony seriálu Běžíme na hrad na hradě Veveří. Léto se ještě ani zdaleka nevzdává své vlády a tak všechny běžce a další účastníky potrápily teploty hodně přes třicet stupňů. Většina z návštěvníků si jistě posteskla, že je škoda, že hrad nestojí přímo na pláži brněnské přehrady.

28.8.2017 Celý článek
A je to tady! Po prázdninové pauze opět bouráme hradby

Po prázdninové pauze navážeme tam, kde jsme skončili. Dva hrady jsme zvládli zdolat před začátkem prázdnin, další tři zdoláme v podzimní části. Aktuálně nás čeká hrad Veveří v Jihomoravském kraji a máte se opravdu na co těšit!

24.8.2017 Celý článek
Postoupili jsme do finále 8 nejlepších závodu první poloviny roku!

Náš partner behej.com chtěl zjistit jaký závod, první poloviny běžecké sezony, nejvíce u běžců zabodoval. Postoupili jsme do finále 8 nejlepších závodu očima závodníků, a to nás moc těší! Děkujeme za Vaši podporu, což vnímáme jako velkou pochvalu :)

3.8.2017 Celý článek
Seriál Běžíme na hrad pokračuje po prázdninové pauze  na hradě Veveří v sobotu, 26. 8. 2017

Po úspěšných zastávkách na hradech Točník a Bouzov bude dějištěm třetího dílu letošního seriálu majestátní hrad Veveří, který se tyčí na skalním ostrohu nad brněnskou přehradou. Máte navíc jedinečnou šanci připlout na akci parníkem, to se vám na jiné zastávce při seriálu Běžíme na hrad nepodaří. Brněnská lodní doprava vypravuje své lodě již od 8.30 ráno z Brna Bystrce vždy v intervalech 45 minut.

1.8.2017 Celý článek
Anketa: Který závod první poloviny roku byl pro vás ten NEJ?

Líbil se Vám první letošní závod Běžíme na hrad Točník? Budeme moc rádi, když nás podpoříte v anketě na Běhej.com

20.7.2017 Celý článek
Bouzovské kopce opět zalilo tropické slunce + výsledky ze závodu

Druhý díl letošního seriálu na hradu Bouzov přivítalo o poznání teplejší počasí než před čtrnácti dny na Točníku, kde těžké mraky dokonce hrozily deštěm. Náš předjezdec - biker Martin v průběhu Pětky naměřil při průjezdu polem, po jehož kraji se běželo, teplotu na slunci až 48°C. Všichni účastníci tentokrát v nádherném parku hradu Bouzov a okolních lesích tak prožili opravdu tropický den. Pro běžce na obou odpoledních tratích to byla opravdu náročná prověrka.

5.6.2017 Celý článek
Co jste třeba nevěděli o Bouzově?

Opět přinášíme před druhou zastávkou seriálu Běžíme na hrad Bouzov, oblíbenou rubriku - CO JSTE MOŽNÁ NEVĚDĚLI O HRADU BOUZOV :)

1.6.2017 Celý článek
Běžíme na hrad pokračuje na pohádkovém hradu Bouzov

Po úspěšné premiéře na hradě Točník, s více než 600 registrovanými účastníky, bude dějištěm druhého dílu seriálu Běžíme na hrad romantický hrad Bouzov, oblíbená destinace filmařů, známý zejména z pohádky O princezně Jasněnce a létajícím ševci. V sobotu 3. června na hrad nebudou létat ševci, ale běžci. Registrovaní účastníci mohou mimo jiné využít i zlevněného vstupu na atraktivní hrad. Hrad Bouzov leží v Olomouckém kraji mezi krajskou metropolí Olomouc a městem Mohelnice.

29.5.2017 Celý článek
Rozhovor s vítězem BnH Točník - Ondřejem Jadlovským

Vyzpovídali jsme pro Vás i vítěze Běžíme na hrad Točník na trati 15 km. Ondřej Jadlovský zaběhl v čase 1:03:38 a otevřel letošní úspěchy v sezoně Běžíme na hrad!

25.5.2017 Celý článek